BADANIA KLINICZNE

TEL. 883 251 755, ul. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego 7 lok. 50 U 15-375 Białystok

O badaniach

Celem badań klinicznych jest odkrywanie nowych, coraz lepszych terapii. Poprzez bardzo szczegółową i dogłębną analizę danych zebranych dzięki uczestnikom badań ocenia się skuteczność i bezpieczeństwo nowych leków. Prowadzenie badań jest zatwierdzone i monitorowane przez odpowiednie organizacje rządowe, takie jak Ministerstwo Zdrowia czy Komisja Bioetyczna.
Udział w badaniu pozwala pacjentom na bezpłatne skorzystanie z najnowocześniejszych, niedostępnych ogólnie metod leczenia. Pacjenci decydujący się na tego typu kurację mają okazję lepiej poznać i zrozumieć swoją chorobę.

Dzięki częstym spotkaniom (około raz na miesiąc) z lekarzem prowadzącym oraz pogłębionej analizie wyników laboratoryjnych i diagnostycznych (specjalistyczne badania krwi, EKG, RTG) dowiadują się również wiele o swoim ogólnym stanie zdrowia. Uczestnictwo w badaniach jest całkowicie bezpłatne. Tego typu leczenie jest często najwygodniejszą, najskuteczniejszą i, ze względu na wzmożoną opiekę medyczną, niezwykle bezpieczną formą walki z uciążliwymi dolegliwościami związanymi z przewlekłymi lub nieuleczalnymi chorobami.

Obecnie prowadzone badania

W naszym Ośrodku prowadzimy badania kliniczne z zakresu dermatologii, diabetologii, kardiologii, neurologii, psychiatrii i okulistyki. Wszystkie badania prowadzone są według ściśle określonych reguł i protokołów działania. Nie możemy więc włączyć pacjenta do badania w dowolnym momencie. Obecnie jednak jest kilka projektów do których możesz dołączyć. Jeśli chorujesz na łuszczycę plackowatą, atopowe zapalenie skóry, pokrzywkę przewlekłą, egzemę rąk lub przewlekłą chorobę nerek z białkomoczem, zgłoś się do nas! Na początek skierujemy Cię na wizytę wstępną do lekarza, który zbada Cię, opowie o badaniu i sprawdzi czy możesz wziąć w nim udział.

Jak się zapisać? Co warto wiedzieć?

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat prowadzonych przez nas projektów zadzwoń! A może znasz kogoś komu możemy pomóc? Jeśli chorujesz na wskazaną wyżej chorobę i jesteś zainteresowany uczestnictwem w badaniu zadzwoń! Na wstępie zostaniesz zapytany o kilka ogólnych informacji, takich jak płeć i wiek oraz o dolegliwości związane z chorobą. Następnie zostaniesz umówiony na bezpłatną wizytę z lekarzem, który odpowie na wszystkie Twoje pytania dotyczące badania oraz sprawdzi czy kwalifikujesz się do wzięcia w nim udziału. Nie będziesz musiał decydować się od razu, konsultacja nie jest zobowiązująca.

Najczęściej zadawane pytania

Badania kliniczne prowadzone są według ściśle określonych protokołów oraz tzw. kryteriów włączenia i wyłączenia pacjentów. Tylko osoby spełniające wszystkie warunki uczestnictwa zostaną zaproszone do udziału w badaniu. Weryfikację przeprowadza lekarz na podstawie szczegółowego wywiadu i ewentualnych badań dodatkowych.

Wśród największych zalet należy wymienić dostęp do innowacyjnych metod leczenia, pozostawanie pod stałą, specjalistyczną, bezpłatną opieką lekarską z dostępem do zaawansowanych metod diagnostycznych, rzadko stosowanych w standardowej opiece medycznej.

Stosowanie jakichkolwiek substancji leczniczych niesie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. W celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa prowadzenie badań klinicznych jest jednak zatwierdzane i monitorowane przez odpowiednie organizacje rządowe – Ministerstwo Zdrowia, Komisję Bioetyczną, Centralną Ewidencję Badań Klinicznych. Pacjent, przystępując do badania, ma okazje omówić z lekarzem zagrożenia związane ze stosowaniem produktu badanego, dostaje do zapoznania się informacje o jego działaniu i przebiegu całego badania klinicznego, w którym chce wziąć udział, czyli tzw. Świadomą Zgodę.

Udział w badaniach klinicznych jest całkowicie bezpłatny. Pacjent nie ponosi żadnych kosztów, otrzymuje bezpłatną, specjalistyczną opiekę lekarską oraz często, jeśli wymaga tego badanie, bezpłatny dostęp do zaawansowanych metod diagnostycznych. Pacjentom zwracane są także koszty dojazdów do Ośrodka.

Uczestnik badania klinicznego może zrezygnować z udziału w dowolnym momencie bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji. Nie zostanie obciążony kosztami za leczenie, które otrzymał ani nie będzie musiał płacić żadnych kar. Lekarz może zapytać o przyczynę odstąpienia od badania, aby upewnić się, czy pacjent jest pewien swojej decyzji.

Udział w badaniu klinicznym bywa bardziej angażujący niż tradycyjne metody leczenia. Pacjent ma obowiązek zgłaszania się na wszystkie zaplanowane wizyty, a w razie niemożności dotarcia powinien telefonicznie poinformować Ośrodek możliwie najwcześniej. Biorący udział w badaniu musi także bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza, dostarczać informacje o przebytych chorobach, zmianach stanu zdrowia i wszelkich ewentualnych działaniach niepożądanych, jakie zauważa.

Badania kliniczne mogą być sponsorowane przez różne podmioty, takie jak instytuty badawcze lub fundacje, a najczęściej przez koncerny farmaceutyczne.

BADANIA KLINICZNE

TEL. 883 251 755, ul. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego 7 lok. 50 U 15-375 Białystok