Problemy skóry

[bg_faq_start]

Cellulit>>>

Lipodystrofia lub panikulopatia, czyli medyczna nazwa cellulitu, to niewłaściwe rozłożenie tkanki tłuszczowej i patologiczne zmiany ( o charakterze obrzękowo – włóknistym) w obrębie tkanki łącznej podskórnej. Najbardziej popularne określenie cellulitu, to „skórka pomarańczowa”.

Przez bardzo długi czas „cellulit” uznawany był za defekt kosmetyczny lub estetyczny. Dzisiaj już wiemy, że wiąże się on z zaburzeniami równowagi hormonalnej w organizmie, niewłaściwym funkcjonowaniem układu krążenia oraz nieprawidłowościami wewnątrz tkanek tłuszczowych i łącznych.

Zazwyczaj przyczyną powstawania efektu skórki pomarańczowej jest szereg nakładających się na siebie czynników. Począwszy od złej diety, braku ruchu, poprzez uwarunkowania genetyczne, na gospodarce hormonalnej kończąc.

Najnowsze badania pokazują, że cellulit dotyka coraz młodsze kobiety. Schorzenie to nie jest też, jak pierwotnie sądzono, związane z menopauzą i otyłością, ale powstaje też u szczupłych dziewczyn w okresie dojrzewania. Jak się okazało wpływ na to mają geny. To geny decydują o tym, czy nasze komórki tłuszczowe mają mniej, czy więcej receptorów wiążących tłuszcz.

Rozwojowi cellulitu sprzyja siedzący tryb życia, brak ruchu i zła dieta. Ruch sprawia bowiem, że lepiej funkcjonuje układ limfatyczny i organizm szybciej pozbywa się toksyn. Źle zbilansowana dieta, bogata w duże ilości soli, tłuszczy i węglowodanów powoduje zatrzymanie w tkankach płynów, obrzęki i w końcu cellulit.

Do powstawania cellulitu przyczynia się też palenie papierosów, nikotyna bowiem zwęża naczynia krwionośne, co znacznie utrudnia dostarczanie komórkom tlenu i hamuje proces spalania tłuszczu.

Metody leczenia

Łysienie>>>

Łysienie androgenowe – dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych efektem czego włosy długie ulegają ścieńczeniu i przekształceniu we włosy meszkowe.

Jego najczęstszą postacią jest łysienie rozlane, polegające na równomiernym przerzedzeniu włosów w obrębie górnej powierzchni głowy.

Łysienie plackowate – nagła, ogniskowa utrata włosów, występująca zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Przyczyna wieloczynnikowa, z przewagą tła autoimmunologicznego. Dotyczy zazwyczaj owłosionej skóry głowy, lecz może pojawiać się też w okolicach pachowych oraz narządów płciowych.

Łysienie telogenowe – najczęstsza postać utraty włosów, szczególnie u kobiet po 30 roku życia. Spowodowane zadziałaniem różnorodnych czynników powodujących przejście włosów w fazę telogenu. Skutkiem, czego następuje przerzedzenie włosów w obrębie całej skóry głowy.

Metody leczenia

Nadmiar tkanki tłuszczowej>>>

Nieprawidłowe złogi tkanki tłuszczowej są bardzo częstym problemem zarówno kobiet, jak i mężczyzn oraz mogą dotyczyć nawet osób o właściwym ciężarze ciała.

Rozróżniamy otyłość kobiecą, gynoidalną ( „typ gruszka” ), w której nadmiar tkanki tłuszczowej odkłada się w okolicy ud, bioder, brzucha, talii oraz otyłość męską, androidalną ( „typ jabłko” ) dotyczącą głównie brzucha.

Należy dostrzec, że otyłość nie stanowi jedyne problemu kosmetycznego, niesie ze sobą zwiększone ryzyko takich chorób jak: cukrzyca, nadciśnienie, hipercholesterolemia, choroba wieńcowa, a nawet rak sutka, jajnika i macicy.

Metody leczenia

Powiększanie i modelowanie ust>>>

Nawilżanie, ujędrnianie i korygowanie kształtu ust za pomocą kwasu hialuronowego.

Wiele kobiet marzy o pięknych, kształtnych ustach. Niestety nie każdą z Pań natura obdarzyła harmonią kształtu ust, a z wiekiem niestety problem narasta. U większości kobiet usta robią się po prostu „smutne”. Zmarszczki pojawiające się u wielu Pań nad górną wargą należą do jednych z najbardziej nielubianych.

Przy pomocy preparatu kwasu hialuronowego można znacznie poprawić ten stan, powiększyć lub tylko nieznacznie uwydatnić usta, poprawić kontur, nawilżyć, usunąć zmarszczki wokół nich i w rezultacie odmłodzić Wiele kobiet zgłasza się do gabinetu celem poprawy wyglądu ust, które są bardzo ważnym elementem twarzy. Ich kształt, objętość i nawilżenie są niezwykle istotne.

Zabieg możemy wykonywać zarówno u osób młodych ( kobiet i mężczyzn ) celem korekty zbyt wąskiej, słabo wykształconej wargi górnej lub dolnej czy słabo zarysowanego konturu ust.

W późniejszym wieku korekta dotyczy głównie zmian wynikających z postępującego odwodnienia, utraty jędrności i objętości prowadzącej do zwiotczenia czerwieni wargowej, opadania kącików ust, powstawania tzw. „zmarszczek palacza”.

Metody leczenia

Problemy naczyniowe>>>

 • rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy, szyi, dekolcie (pajączki),
 • rumienie,
 • zaczerwienienie skóry, najczęściej na policzkach, brodzie, nosie,
 • utrwalony rumień barwy sinoczerwonej, najczęściej na twarzy, u mężczyzn głównie na nosie,
 • rozszerzone naczynia krwionośne, od czerwonych do niebieskich na kończynach dolnych (uda, łydki),
 • malformacje naczyniowe,
 • płaskie zmiany naczyniowe koloru czerwonego, czerwono-fioletowego, występujące od urodzenia lub pojawiające się w pierwszych tygodniach życia,
 • naczyniaki płaskie,
 • naczyniaki gwiaździste – rubinowe,
 • ziarniniak naczyniowy.

Metody leczenia

 • Farmakoterapia

Przebarwienia>>>

Przebarwienia – to widoczne gołym okiem plamki lub plamy różniące się kolorem od otaczającej je skóry. Powstają na skutek nadmiernego wytwarzania melaniny lub/i zwiększenia liczby produkujących ją melanocytów. Dobrze odgraniczone, o nieregularnych zarysach, nie towarzyszy im stan zapalny. Wśród licznych przyczyn powodujących powstawanie przebarwień wymienić należy promieniowanie słoneczne, choroby wątroby, niedoczynność nadnerczy, nadczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne, leczenie hormonalne, leczenie antykoncepcyjne, leki oraz kosmetyki.

Ostuda – to słabo ograniczone, obustronne ogniska hiperpigmentacji o wyglądzie plam, zlokalizowane głównie na twarzy (czoło, policzki, warga górna) i dotyczące najczęściej kobiet w ciąży. Wykazują tendencję do ciemnienia pod wpływem promieni słonecznych i samoistnego zaniku po urodzeniu dziecka.

Przebarwienia tego typu mogą wystąpić również u osób z chorobami endokrynologicznymi (tarczycy, nadnerczy), chorobami wątroby, osób stosujących doustne środki antykoncepcyjne, po lekach (hydantoina, chloropromazyna), osób stosujących kosmetyki zawierające środki światłouczulające np.: olejek bergamotowy (chloasma cosmeticum).

Przebarwienia posłoneczne – są jasnobrązowymi plamami na skórze odsłoniętej, będące następstwem wzmożonej syntezy melaniny (naturalnego, ochronnego barwnika skóry) i jej transferu do warstwy podstawnej naskórka.

Jednakże wpływ promieni ultrafioletowych na skórę zależy od długości fali: promieniowanie UVB mają silniejsze działanie rumieniotwórcze, natomiast promieniowanie UVA powodują bardziej intensywne i długotrwałe przebarwienia skóry.

Piegi – najczęstsze zmiany barwnikowe występujące szczególnie u dzieci i osób młodych o jasnej skórze. Mają postać drobnych, rozsianych ciemno – lub jasnobrązowych plamek średnicy do kilku milimetrów. Pojawiają się w skórze odsłoniętej, głównie na twarzy (okolice nosa i czoła). Mogą zanikać zimą i ponownie pojawiać się latem (nasila je ekspozycja na słońce). Piegi są uwarunkowane genetycznie.

Metody leczenia

Rozstępy>>>

Rozstępy są zmianami powstającymi w obrębie skóry właściwej i wynikają z nieprawidłowej produkcji kolagenu i elastyny przez fibroblasty. Czynnikami wyzwalającymi powstawanie rozstępów są zaburzenia hormonalne (wzrost poziomu kortyzolu) oraz predyspozycje genetyczne. Fibroblasty zaczynają produkować włókna kolagenowe o zmniejszonej elastyczności, czyli podatności na rozciąganie.

Rozstępy przybierają wygląd czerwonych ( striae rubra – w fazie początkowej, zapalnej ) lub białawo-srebrzystych pasm (striae distensae alba – w fazi zanikowej ), zlokalizowanych głownie na udach, pośladkach, brzuchu, piersiach i ramionach.

Stany predysponujące do wystąpienia rozstępów:

 • otyłość,
 • okres dojrzewania,
 • ciąża,
 • menopauza,
 • znaczne wahania wagi,
 • przyjmowanie leków steroidowych,
 • predyspozycje genetyczne.

Metody leczenia

Trądzik>>>

Trądzik różowaty (łac. rosacea) – schorzenie wyłącznie skóry twarzy dotyczące osób w wieku dojrzałym (częściej kobiet); Występuje na podłożu łojotoku i zaburzeń naczynioruchowych (częste czerwienienie się skóry pod wpływem bodźców fizycznych i psychicznych); objawy w zależności od okresu choroby przybierają postać zmian rumieniowych, grudkowych lub krostkowych. Częstym powikłaniem jest zapalenie spojówek i brzegów powiek. Przebieg choroby jest zazwyczaj wieloletni, a u kobiet mogą występować zaostrzenia w czasie miesiączek.

Trądzik młodzieńczy – to schorzenie głównie osób młodych, związane z nadczynnością gruczołów łojowych, obecnością zaskórników (comedones), wykwitów grudkowo-krostkowych i cyst ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych (twarz, plecy).

Metody leczenia

Wiotczenie skóry>>>

Wiele osób sądzi, że objawy starzenia się skóry widoczne są jedynie na jej powierzchni (w naskórku), jednakże w rzeczywistości dotyczą także warstw leżących głębiej, w szczególności skóry właściwej.

Włókna kolagenowe w jej wnętrzu ulegają stopniowej i postępującej degradacji, co prowadzi do powstania zmarszczek. Skóra staje się sucha i dochodzi do silnego złuszczania naskórka.

Taka skóra (szczególnie martwa zewnętrzna warstwa) poddana działaniu promieniowania świetlnego staje się niespójna i gruba (powstają wyraźnie widoczne rysy i spękaliny suchej skóry). Proces starzenia się skóry szyi, dekoltu, piersi i ramion polega więc na tym, że skóra staje się sucha, słabo elastyczna, chropowata, pokryta licznymi zmarszczkami i spękalinami, a z wiekiem zaczynają pojawiać się przebarwienia i odbarwienia, naczyniaki, plamy soczewicowate, brodawki, łojotokowe zmiany zastoinowe, jak również nadmierne rogowacenie.

Dermatologia estetyczna przychodzi z pomocą, dzięki odpowiednim zabiegom możliwe jest spowolnienie degradacji włókien kolagenowych i sprężystych.

Wraz z wiekiem skóra traci swoją jędrność i blask, zmniejszeniu ulega produkcja kolagenu i zawartość włókien elastycznych co w konsekwencji doprowadza do zmniejszenia elastyczności i „trzymania” linii skóry. Kontury twarzy ulegają zmianie.

Zmiany obserwowane na twarzy w kolejnych dekadach życia to:

30-lat: nadmiar skóry powiek górnych (opadanie powiek górnych).

40-lat: wyraźnie zaznaczone fałdy nosowo – wargowe (bruzdy od skrzydełka nosa do kącika ust).

50-lat: opadanie końca nosa; mniej wyraźnie zaznaczona linia żuchwy; widoczne poziome pasma opadniętego mięśnia szerokiego szyi; opadanie bocznych części policzków (tzw. chomiki).

Metody leczenia

Zmarszczki>>>

Zmarszczki są przede wszystkim wynikiem postępującego procesu starzenia się skóry. Wiele czynników ma wpływ na ich powstawanie m.in.:

 • promieniowanie UV
 • nieprawidłowa pielęgnacja skóry
 • stres
 • czynniki genetyczne

Na skutek procesów starzenia, które rozpoczynają się dosyć wcześnie bo już ok. 25 roku życia, skóra zaczyna tracić sprężystość. Zmniejsza się liczba komórek, które produkują włókna kolagenowe i elastynę. W miarę upływu lat spowolnieniu ulegają procesy naprawcze. Wszystko to sprawia ,że skóra staje się wiotka i pomarszczona. Wyróżniamy nastepujące rodzaje zmarszczek:

mimiczne – powstające podczas ruchów mięśni mimicznych twarzy (zmarszczki pionowe, poziome na czole, zmarszczki wokół oczu tzw. „kurze łapki”, promieniste zmarszczki wokół ust tzw. „zmarszczki palacza”)
senne – wynikające z ułożenia skóry podczas snu ( np. wyraźne pogłębienie fałdu nosowo-wargowego po jednej stronie lub pojawienie się zmarszczki przy jednym kąciku ust)
posłoneczne – spowodowane szkodliwym działaniem promieni UV ( np. liczne drobne zmarszczki na policzkach, brodzie, którym towarzyszą zazwyczaj przebarwienia lub odbarwienia skóry)
grawitacyjne – pojawiające się na skutek wiotczenia skóry w procesie starzenia (np. pogłębione fałdy nosowo-wargowe, zmarszczki w kącikach ust, zmarszczki na podbródku, szyi, zmarszczki na wewnętrznych powierzchniach ramion i ud)

Opóźnić pojawienie się zmarszczek możemy poprzez:

 • właściwe odżywianie i dbanie o skórę, m.in:
 • unikając nadmiernej ekspozycji na promienie UV (słońce, solaria)
 • stosując kosmetyki pielęgnacyjne odpowiednie do rodzaju skóry
 • korzystając z zabiegów pielęgnacyjnych

Istnieje ogromny wachlarz zabiegów które mogą zwiększyć komfort naszego życia. Dzięki nim zmarszczki ulegają wygładzeniu, spłyceniu, są mniej widoczne. Należy pamiętać, że przed każdym zabiegiem należy dokonać konsultacji lekarskiej, gdyż źle dobrany zabieg może także skórze zaszkodzić.

Metody leczenia

Zmiany skórne>>>

Rogowacenie (starcze i słoneczne)

Są to najczęściej mnogie zmiany barwy żółtobrunatnej, mające suchą, nierówną powierzchnię, ściśle przylegające do skóry. Leżą w poziomie skóry otaczającej lub są tylko w niewielkim stopniu wyniosłe. Powstają na podłożu przewlekłych uszkodzeń promieniami słonecznymi lub na podłożu skóry starczej. Umiejscowione głównie na twarzy oraz innych okolicach odsłoniętych ( np.: małżowiny uszne, grzbiety dłoni, przedramiona, podudzia ). Występują głównie u osób powyżej 40 roku życia. Rogowacenie może stać się punktem wyjścia dla raków skóry.

Włókniaki

Włókniaki należą do łagodnych nowotworów pochodzenia łącznotkankowego. Dzielimy je na włókniaki miękkie i włókniaki twarde. Włókniaki miękkie mają charakter wrodzony, jednakże mogą się pojawić w rozmaitym wieku. Są to guzki workowato zwisające, na ogół liczne, barwy skóry lub nieco ciemniejsze, brunatnawe. Umiejscawiają się szczególnie często na szyi i karku, zwłaszcza u starszych kobiet. Włókniaki twarde są w istocie odczynem włóknistym, występują niezależnie od wieku. Zwykle pojedyncze, drobniejsze i częściej umiejscowione na kończynach. Pojawiają się w średnim i starszym wieku.

Brodawki

Brodawka zwykła – zmiana najczęściej mnoga, umiejscowiona najczęściej w skórze dłoni i palców rąk, czasem pod płytką paznokciową. Niekiedy po usunięciu jednej brodawki mogą ustąpić pozostałe.

Brodawka stóp – zmiana najczęściej mnoga, zlokalizowana w skórze podeszwy stóp, rzadziej dłoni, bolesna, niekiedy może przypominać nagniotek. Ma gładką powierzchnię, czop rogowy i występuje wyłącznie w miejscu ucisku mechanicznego.

Brodawka płaska – zwana też brodawką młodocianych, występuje na twarzy i grzbietowej powierzchni rąk jako mnogie grudki o gładkiej powierzchni i szarej barwie.

Brodawczak naskórkowy

Łagodny uszypułowany guzek niedużych rozmiarów. W zależności od odmiany może mieć szorstką lub miękką powierzchnię. Umiejscowiony głownie na twarzy, szyi i tułowiu. Częściej i liczniej występuje u ludzi starszych, chorych z cukrzycą, polipowatością jelit, a także w czasie ciąży.

Kępki żółte (żółtaki)

Żółtawe, lekko wypukłe, często asymetryczne zmiany grudkowe umiejscowione głównie na powiekach. Spotykane najczęściej u ludzi w średnim i starszym wieku. Związane z zaburzeniami gospodarki tłuszczowej organizmu, a głównie z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi.

Znamiona

Są to rozmaite nieprawidłowości rozwojowe skóry o charakterze głównie wrodzonym, ujawniające się niekiedy w późniejszym okresie życia.

Metody leczenia

 • Kriochirurgia
 • Krioterapia
 • Farmakoterapia

[bg_faq_end]